DISCO FIYASCO // DİSKO FİYASKO / 16. 04. 09 // Suriye Pasajı/ Istanbul


http://www.myspace.com/diskofiyaskoo
16 - 30 Nisan arasında Göreli Konumlar ve Kanaatler adlı sergi İstiklal Caddesi’ndeki Suriye Pasajının 4. katındaki eski bir kayıt stüdyosunda gerçekleşiyor. Sergi farklı alan ve disipinlerden gelen katılımcıları ile birlikte 15 gün sürecek işleyen bir mekan ve geçici bir sanat kurumu yaratmaya odaklandı.

Kimlik, konum ve farklılık üretiminin belirli kaynaklar ve alışıldık yollarla gerçekleştirilmesine karşıt olarak sergi, katılımcıları ve onların pratikleri dolayısıyla bağımsız ilişkisel metotları üretiyor ve görünür kılıyor. Ortak mekân ve bilgi üretimi, ağ biçimli ilişkiler, bellek, arşiv gibi meseleler ve bunların ürettiği konumlar bu serginin odağında duruyor. Katılımcılar, ürettikleri projeleri aracılığıyla sanat üretimini ve ilişkili olduğu bağlamlar aracılığıyla yerleştiği konumunu, izleme, üretme ve katılım ilişkilerini mekânı kullanma biçimleri üzerinden sorgulamaya açıyorlar.

Katılımcılar
Caner Aslan
İnci Furni
HaZaVuZu
Kanalkayıt
Borga Kantürk
Tayfun Serttaş
Pelin Tan
Vahit Tuna

Küratör
Önder Özengi

Sergi Yapımcısı
Anna Heidenhain – Kristina Kramer

Sergi 16–30 Nisan 2009 tarihleri arasında Suriye Pasajı’nın 4. katında Pazar hariç hergün saat 12:00 ve 18:00 saatleri arası görülebilir.

Adres: Suriye Pasajı
İstiklal Caddesi, No.348, Kat:4
Tünel - Beyoğlu

////

Between 16 - 30 April, the exhibition called Relative Positions and Conclusions will take place in the street of İstiklal Caddesi, on the fourth floor of the Suriye passage's old recording studio. Exhibition focus on a working place and temporary institution, that collaboration with participants come from different fields and disciplines during 15 days.

In contrast to the conventional production of identity, position and difference via a set of determined sources, participants of the exhibition produce and render visible independent and relational methods. Issues such as a shared space and information production, memory, archive and networking and the positions they produce are at the focal point of this exhibition.

The participatory projects produced by the participants interrogate the production of art and its production via the context it is related to. Relationships of viewing, production and participation are questioned through their methods of using the space.

Participants
Caner Aslan
İnci Furni
HaZaVuZu
Kanalkayıt
Borga Kantürk
Tayfun Serttaş
Pelin Tan
Vahit Tuna

Curator
Önder Özengi

Exhibition Producer
Anna Heidenhain – Kristina Kramer

Exhibition can be visited from April 16 to April 30 between 12.00 pm to 6.00 pm on the fourth floor of the Suriye passage

Address: Suriye Pasajı
İstiklal Caddesi, No.348, Kat:4Tünel - Beyoğlu
Diskofiyaskoo 2 from Tülay Kocatürk on Vimeo.

Comments

  1. Really very nice blog...Thanks for sharing The information about exhibition.....great.....


    kitchen cabinet

    ReplyDelete
  2. Really very nice blog...the images you are inserted is amazing Thanks for sharing The information about exhibition please add some videos related your blog.....
    car aircon

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

THE STREET. WHERE THE WORLD IS MADE @ MAXXI 7 December 2018 - 28 April 2019 Rome

„UNDISCIPLINARY LEARNING – REMAPPING THE AESTHETICS OF RESISTANCE, Berlin, 9 sep 2016

Ha Za Vu Zu's 10th year show